Ako správne vybrať okná

Date: 4 Aug 2009 Comments: 0

Dom, či už rodinný alebo bytový, aj keď je to impozantné architektonické dielo, nebude nikdy príťažlivý, ak sa bude na svet dívať dosluhujícími a starými oknami. Pre majiteľov je však v poslednej dobe ešte podstatnejší únik tepla a s tým spojené zvýšené náklady na vykurovanie. So zlými oknami totiž môže “vyletieť” nadarmo von až štyridsať percent drahej energie. To znamená, že ste zaplatili úplne zbytočne o štyridsať percent viac ako bolo potrebné.

To, či je lepšie okná len opraviť, alebo radšej kompletne vymeniť, je potrebné starostlivo premyslieť a prepočítať.

Konečné rozhodnutie nebýva jednoduché. Hlavne výmena predstavuje dosť veľký finančný výdavok. Získate tak však nielen krajšie a životaschopnejšie okná, ale v prvom rade ušetríte za kúrenie. To sa však stane len vtedy, keď bude okno správne navrhnuté a osadené. Výmena okien nie je jednoduchou záležitosťou. Vyžaduje veľa poznatkov. Od stavebno fyzikálnych, konštrukčných alebo statických charakteristík až po samotný vzhľad okien.

Základné požiadavky na okno

Medzi základné kritériá na okno patria dobré tepelno-izolačné vlastnosti, kvalitná priepustnosť svetla, dostatočné vetranie, jednoduchá manipulácia a ľahká údržba. Pod výrazom tepelno-izolačné vlastnosti si predstavte jednoducho to, koľko tepla vám unikne oknami von. Pracne zaplatená energie totiž mizne hneď viacerými spôsobmi. Únik tepla ovplyvňuje taktiež kvalita zasklenia. U skiel je dôležitá hodnota takzvaného súčiniteľa priepustnosti tepla.

Jeho hodnota sa u starších okien pohybuje okolo 2,9 W/m2K, ak však okná vymieňate za nové, je vhodné požadovať hodnotu aspoň 1,7 W/m2K. Čím nižšie číslo, tým lepšie. Najkritickejším miestom zasklenia je hliníkový rám, ktorý spája dvojsklo. Ide o najväčší tepelný most na okne, ktorý môže zhoršiť hodnotu súčiniteľa priepustnosti tepla až o 0,3.

Sklo s hliníkovým rámčekom sa preto nahradilo sklom s nerezovým, prípadne plastovým rámčekom, vďaka ktorému sa tepelný most minimalizoval.

Hovorí sa, že nové okná príliš tesnia a potom dochádza ku kondenzácii vody na oknách a to spôsobuje plieseň. Väčšinou to býva zlým naprojektovaním okien do daného domu. Predovšetkým musí byť zabezpečená dostatočné pasívne vetranie. To znamená, že pri obytných miestnostiach by sa mala podľa hygienických predpisov vymeniť polovica objemu vzduchu danej miestnosti za hodinu. Nejde o to, aby ste neustále otvárali okno alebo nechávali pootvorenú ventiláciu.

K takémuto vetranie musí stačiť len pasívny spôsob. Ide o celý komplex, ktorý zahŕňa napríklad perforované tesnenia v oknách, odvetranie kúpeľne, digestor, špáry v dverách a podobne. Staré a lacné typy plastových okien takmer úplne ignorovali pasívne vetranie – a preto sa v bytoch objavovala pleseň a ďalšie problémy.

Ďalší dôvod tepelných strát nájdeme v kvalite okenných profilov. Napríklad pri plastových oknách rozhoduje predovšetkým počet komôr, ktoré daný profil má. Za úplne nevyhovujúce sú pokladané dvojkomorové profily. Štandardom v dnešnej dobe sú štvor a viackomorové okenné profily. Na výrobu drevených eurookien sa už niekoľko rokov používa trojvrstvový lepený hranol, najčastejšie smrekový.

Tri vrstvy vyrovnávajú prirodzené pnutie dreva, zvyšujú pevnosť dreva v tlaku aj ťahu, zabraňujú krúteniu a zaručujú aj tvarovú stálosť.

Za bežné plastové okno o rozmere jeden meter štvorcový zaplatíte asi štyri a pol tisíc korún, za drevené eurookno rovnakého rozmeru okolo šesť tisíc korún. Záleží predovšetkým na kvalite skla, rámu aj výrobcovi. Na výmene okien sa neoplatí šetriť. Inštaláciou nového lacného okna, ale zle naprojektovaného a nekvalitne osadeného, môžete skôr stratiť ako získať. Nielenže neznížite únik tepla oknami, ale nové tesniace okno nemusí umožniť dostatočnú pasívnu výmenu vzduchu. Potom dochádza k vzniku plesní a roseniu okien.

Čo by malo spĺňať novo osadené okno:

* Rám i sklo by malo mať koeficient priepustnosti tepla do 1,7 W/m2K

* Zabezpečenie dostatočnej výmeny vzduchu

* Pri zatepľovaní je dôležité nezabudnúť ani na zateplenie stien okolo okien (i pod parapetom okna)

Žiaľ, stránka komentárov je práve uzavretá.

Žiaľ, stránka komentárov je práve uzavretá.


  • Hľadaj: